SHGM Çağrı Merkezi: 444 60 01

3. Ulusal Havacılık Tıbbı Kongresi ve SHT-MED Çalıştayı 23-25 Ekim’de Antalya’da düzenleniyor…

6 Ekim 2017
3. Ulusal Havacılık Tıbbı Kongresi ve SHT-MED Çalıştayı; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hava ve Uzay Hekimliği Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile  23-25 Ekim 2017 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecektir. 

“Havacılık ve kardiyoloji” temasıyla düzenlenecek kongre bu yıl  SHT-MED Çalıştayı ile birlikte icra edilecek ve önceki kongrelerden farklı olarak Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) ve EKG kursları düzenlenerek  kongre katılımı “Uçuş Tabipliği Tazeleme Kursu” yerine kredilendirilecektir. 

31 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren Havacılık Sağlık Talimatına(SHT-MED) göre;  Uçuş Tabibi (AME) yetki belgelerinin en fazla 3 yıl süre için tanzim edileceği ve yetki belgelerinin temdit edilebilmesi amacıyla son üç yıl içerisinde havacılık tıbbı konusunda AMS tarafından kabul gören tazeleme eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Genel Müdürlüğümüz tarafından  akredite edilmiş bilimsel toplantıların da belirli oranda tazeleme eğitimi yerine geçebileceğine dair mevzuat kapsamında, kongreye katılacak uçuş tabiplerine 10 saatlik tazeleme eğitimi kredilendirmesi yapılacaktır. Uçuş tabiplerinin yetkilendirildikleri süre içinde iki kere EASA kriterlerine uygun olarak  düzenlenen  ulusal veya uluslararası toplantıları katılım sağlamaları gerekmekte olup, Yetkili Havacılık Tıbbı Eğitim Kurumumuz  tarafından  önümüzdeki dönemlerde ayrı bir tazeleme eğitimi planlanamayacağı  için, uçuş tabiplerine yetkilerinin devamını sağlamak amacıyla bu kongreye katılımları tavsiye edilmektedir. Yetkili Havacılık Tıp Merkezlerimizin, yetki süreleri yukarıdaki mevzuatın diğer hükümleri gereği süresiz olacağından,  bünyelerindeki uçuş tabiplerine bu etkinliğe katılım sağlayabilmeleri için her türlü kolaylığı sağlamaları önem arz etmektedir. 

Kongreye havacılık tıbbı ve fizyolojisi konularına ilgi duyan ve havacılık sektöründe çalışan herkes davetli olup,  kongre ile ilgili detaylı bilgiye ve katılım formuna  http://kongre.shgm.gov.tr/  adresinden ulaşılabilmektedir. 


İlgililere duyurulur…