SHGM Çağrı Merkezi: 444 60 01

Çok Pilotlu Hava Aracı Kıdemli Kontrol Pilotu

Bilindiği  üzere,  etkin  ve  dinamik  bir  yönetim  anlayışını  benimseyen  Genel  Müdürlüğümüz, sivil havacılık faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun yürütülmesi ve hizmetlerin zamanında doğru, tarafsız, güvenilir bir şekilde sunulması konusunda sektörümüz ile işbirliklerini sürdürmektedir.
 
Bu  kapsamda, ulusal  mevzuatlar  kapsamında,  Genel  Müdürlüğümüz uhdesinde olan kontrol pilotluğu yetkisi, havacılık sektöründe  görevli uygun niteliklere sahip pilotlar tarafından Genel Müdürlüğümüz yetkilendirmesi akabinde yürütülmektedir.
 
Bu yetkinin ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun bir şekilde icra edilmesini temin etmek üzere, Genel Müdürlüğümüzce "Çok  Pilotlu  Hava  Aracı Kıdemli  Kontrol  Pilotu  (Senior  Examiner)”  sistemi oluşturulmuştur.  Bu kapsamda yetkilendirilen ve yetkilendirme süreçleri devam eden Çok  Pilotlu  Hava  Aracı Kıdemli Kontrol Pilotu listesi ekte yer almaktadır.
 
Ayrıca, sistem  içerisinde  çalışmaların  daha  etkin  yürütülmesini  sağlamak  maksadıyla, uluslararası  havacılık kuruluşlarınca  hazırlanan mevzuatların  zamanında  ulusal mevzuatlara  dönüştürülmesi,  ayrıca  ulusal  seviyede ihtiyaç  duyulan  mevzuatların  hazırlanması, kontrol  uçuşlarının  belli  standartlarda  gerçekleştirilmesinin sağlanması  ve  böylece  uçuş  emniyetine  katkı  sağlayacak  çalışmaların  ülkemiz  adına  tamamlanması amacıyla,  Kıdemli Kontrol Pilotları arasından seçilip görevlendirilen "Kıdemli  Kontrol  Pilotu  Çok  Pilotlu  Hava Aracı  Standardizasyon  Komitesi oluşturulmuş olup, listesi ekte yer almaktadır.
Uçuş Operasyon Müdürlüğü
Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:128/A 06570 Maltepe / ANKARA
Yetkili  Dilek ERGÜVEN
Tel (312) 203 62 18
Faks (312) 212 46 84