SHGM Çağrı Merkezi: 444 60 01

Özcan BAŞOĞLU

Özcan BAŞOĞLU 1977 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2000 yılında Gazi Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 2001 – 2002 yıllarında askerlik görevini tamamladıktan sonra 2002 yılında Mühendis ve Teknik Denetçi olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’de görev yapmaya başlamıştır.

 

2009 – 2012 yılları arasında SHGM’de Uluslararası Anlaşmalar Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 2012 -2020 yılları arasında ise; hava aracı ve parçası üretim & tasarım sertifikasyonu, hava aracı bakım kuruluşlarının yetkilendirilmesi, bakım yönetimi, bakım personeli lisanslandırma ve eğitimi konularından sorumlu Uçuşa Elverişlilik Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

 

Uçuşa Elverişlilik alanında Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ile Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) kural koyma ile ilgili panel ve gruplarına üye olarak ülkemizi temsil etmektedir. 2016 yılından bu yana ICAO tarafından Uçuşa Elverişlilik alanında uluslararası denetçi olarak yetkilendirilmiştir. İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Uçuş Operasyon Daire Başkanlığı, Havacılık Güvenliği Daire Başkanlığı, Sektörel Düzenleme ve Eğitim Daire Başkanlığı ile Nevşehir Temsilciliği’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı V. olarak görevini sürdürmektedir.