5.Havacılık Müzakereleri Konferansı'nda SHGM yeni anlaşmalara imza attı…

 

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)  Havacılık Müzakereleri Konferansı (ICAN2012) 7-12 Aralık 2012 tarihlerinde Suudi Arabistan'nda gerçekleştirildi. ICAO öncülüğünde her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen ve ikincisi 2009 yılında İstanbul'a düzenlenen Konferans'a bu yıl Cidde ev sahipliği yaptı.

 

62 ülkenin sivil havacılık yetkililerinin yanısıra ICAO, IATA, Avrupa Komisyonu temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen Konferans'a ülkemizi temsilen Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ başkanlığındaki heyet katılmıştır.

 

Açılışı Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı Prens Fahad Al-Abdullah Al-Saud tarafından açılışı yapılan Konferansta, Uluslararası sivil havacılık politikası için gelecekteki fırsatlar/tehditler, liberalizasyon, ICAO'nun rolü, politikaları ve eylem planları, havacılık endüstrisinin beklentileri, bölgesel perspektifler ve deneyimler konu başlıkları üzerinde oturumlar gerçekleştirilmiştir.

 

Toplantı'da bir konuşma yapan ICAO Konsey Başkanı Roberto Kobeh Gonzales tarafından ikili sivil havacılık müzakerelerinin önemine dikkat çekilerek, sivil havacılık alanına düzenleyici ve ekonomik değer yaratılması açısından ikili havacılık anlaşmalarının katalizör etkisi yaptığı vurgulandı.

 

SHGM  3 ülke ile ilk kez olmak üzere 12 ülke ile anlaşma imzaladı…

 

Katılımcı ülkeler arasında ikili havacılık müzakerelerinin de yapıldığı ICAN/2012 Konferansı'nda, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ başkanlığında yirmi dört ülke ile görüşme yaparken, on iki ülke ile anlaşma imzalandı.

 

Konferans kapsamında daha önce Türkiye'nin anlaşması olmayan Uruguay, Seyşeller ve Brunei Sultanlığı ile ikili havacılık anlaşması imzalanmıştır. Böylelikle Asya, Afrika ve Amerika kıtalarından birer ülkeyle ilk defa HUA (Hava Ulaştırma Anlaşması) yapan Türkiye'nin dünya genelinde havacılık anlaşması yaptığı ülke sayısı 143'e yükselmiştir.

 

Uruguay ile yapılan ikili havacılık anlaşması ile; 6 noktaya haftada 21 frekans yolcu seferi yapılmasına imkan sağlanırken, Brunei Sultanlığı ile yapılan anlaşma kapsamında ise 2 noktaya 14 frekans yolcu seferi yapılaması kararı alındı. Uruguay ve Brunei Sultanlığı ile yapılan müzakerelerde frekans kısıtlaması olmaksızın kargo seferi yapılması konusunda da mutabık kalınarak anlaşmaya eklendi. Seyşeller ile yapılan ikili havacılık anlaşmasına göre de, 1 noktaya haftada 3 yolcu ve 2 kargo seferi yapılmasına karar verildi.

 

Yeni imzalanan bu anlaşmaların yanısıra, mevcut anlaşmaları revize eden anlaşmalarla birlikte ileriki bir tarihte imza edilmek üzere çok sayıda anlaşma imza altına alınmıştır.

 

Umman Sultanlığı ile yapılan anlaşma ile mevcut anlaşmada yer alan Bahreyn ara noktalı 5. Trafik haklı mevcut 4 frekans yolcu hakkı 14 frekansa çıkarıldı. Irak ile yapılan müzakerelerin ardındın imzalanan Toplantı Tutanağı ile;  11-12 Mart 2013 tarihinde toplantı yapılmasına karar verilirken, Nevruz ve Aşure günlerinde kısıtlama olmaksızın Bağdat ve Necef'e charter seferler yapılabileceği hususunda anlaşıldı.

 

Çin ile yapılan müzakerelerde kısıtlanan kargo seferlerinin bundan sonra 14 frekans olarak yapılabileceği hususunda anlaşmaya varıldı. Kamboçya ve Gine ile yapılan mutabakatlarda, 2013 yılının Ocak veya Şubat aylarında ülkelerimiz arasında yeni HUA imzalanması için bir araya gelinileceği kayıt altına alınmıştır. Ayrıca Avusturya ve İsviçre ile de Toplantı Tutanağı imzalanmıştır.

 

1-4 Mayıs 2013 tarihlerinde İzmir'de düzenlenecek Türkiye-Amerika Konferansı'ndan sonra Türkiye'nin anlaşma imzaladığı ülke sayısının 155'in üzerine çıkarılması planlanmaktadır. ICAO üyesi 192 ülke içinde anlaşma yapılan ülke sayısı bakımından yüzde 75 oranına ulaşarak önemli bir başarıya imza atan Türkiye, 2013 yılı içinde bu oranı yüzde 80'in üzerine çıkarmayı ve önümüzdeki yıllarda da tüm dünyayı saracak bir uçuş ağı oluşturmayı hedefliyor.