SHGM Çağrı Merkezi: 444 60 01

Hava aracı kaza ve olaylarına ait arşivleme çalışmaları...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesindeki hava aracı kaza ve olaylarını inceleyen birim tarafından gelişmiş ülkelerdeki havacılık sektörünün incelenmesi sonucu en önemli hususun arşivleme sistemi olduğu kanaatine varılmış, akabinde hava aracı kaza ve olayları;

1. Türkiye'de Kaza Yapan Yabancı Tescilli Uçaklar

2. Türkiye Dışında Kaza Yapan Türk Tescilli Uçaklar

3. Yangın Söndürme Uçak Kazaları

4. Eğitim, Uçak, Planör, Yelken Kanat Ve Yamaç Paraşütü Kazaları

5. Zirai İlaçlama Uçak Kazaları

6. Havayolu Uçak Kazaları

7. Pist Dışına Çıkan Uçaklar

8. Kalkıştan Vazgeçen Uçaklar (Abort)

9. Uçak ' Uçak Çarpışması

10. Uçak ' Araç Çarpışması

11. Genel Havacılık Uçak Kazaları

şeklinde sınıflandırılmıştır.

Buna ek olarak hava aracı kaza ve olaylarının teker teker analizi yapılarak istatistiki çalışmalar tamamlanmış bulunmaktadır. Bu istatistiki veriler temelinde Dünyadaki hava aracı taşımacılığının çok hızlı ve sürekli bir şekilde artış gösterdiği gerçeği de göz önünde bulundurularak hava aracı kazalarının önlenebilmesi için kısa ' orta ve uzun vadeli milli ve uluslararası planlama ve siyaset geliştirme çalışmalarına başlanılmış bulunmaktadır.

KAZA VE OLAY İNCELEME EKİBİ İÇİN TEMİN EDİLEN TEÇHİZATLAR:

Hava aracı kazalarının her türlü meteorolojik şartlarda ve coğrafik konumda vuku bulabileceği göz önünde bulundurularak, kaza ekibinin her türlü koşul altında görevini icra edebilmesi için Bakanlığımız tarafından gerekli teçhizat ve ekipmanlar temin edilmiş bulunmaktadır.

Kaza ve olay inceleme ekibi deneyimlerini, ABD ve Avrupa Birliği Norm ve Standartlarını göz önünde bulundurarak Bakanlığımızın müsaadesi ile gerekli teçhizatları bizzat kendileri seçmiş olup, resimlerde de görüldüğü üzere teçhizatların kullanılabilirliğini ve ergonomisini test ederek teminine karar vermiştir.

En ağır şartlarda dahi, bütün kaza ve olay inceleme ekibine yetecek şekilde temin edilen teçhizatlar, malzeme odasında uygun bir ortamda her an kullanıma hazır durumda bulundurulmaktadır.