SHGM Çağrı Merkezi: 444 60 01

SHGM, TUSAŞ’a, T625 GÖKBEY Özgün Helikopter Projesi Kapsamında Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları Tasarım Organizasyonu Onayı Yetkisi Verdi

16 Haziran 2021

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde 16.06.2021 tarihinde Genel Müdürümüz Prof. Dr. Kemal YÜKSEK, Genel Müdür Yardımcısı V. Özcan BAŞOĞLU, Uçuşa Elverişlilik Daire Başkan V. Murat TOPÇU'nun katılımıyla düzenlenen törende, ülkemizin yerli ve milli kabiliyetlerinin arttırılması vizyonu kapsamında özgün bir helikopter geliştirme görevi verilen TUSAŞ’a, T625 Gökbey helikopterinin tasarım ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, daha önce Hürkuş projesi kapsamında sabit kanat hava araçları için verilmiş olan Onay kapsamı “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları” da kapsayacak şekilde genişletilerek, Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi verildi.

TUSAŞ tarafından ilk olarak 23.03.2016 tarihinde Genel Müdürlüğümüze büyük helikopterler için kapsam genişletilmesi başvurusu yapılmış olup, sonrasında gerçekleştirilen denetimler ve toplantılar sonucunda TR.21J.002 numaralı Tasarım Organizasyonu Onayı kapsamına Büyük Helikopterler özelinde tip sertifikasyonu faaliyetleri başarı ile eklendi.

Törende konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Daha önce sabit kanat Hürkuş için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan GÖKBEY için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan işbirliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz.” dedi.

Genel Müdürümüz Prof. Dr. Kemal YÜKSEK ise; “Hedeflerimize ulaşma noktasında yapılan bu tür çalışmalarda yer almaktan Genel Müdürlük olarak memnuniyet duyuyoruz. SHGM olarak, TUSAŞ ile bu tür projelerde beraber eşgüdüm içerisinde yürüyen iki kurumuz. Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları anlamında bu yetkiyi sizlere vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birlikte hedeflere ulaşma noktasında özel bir gün yaşıyoruz. Emeği geçen TUSAŞ üst yönetimine, çalışanlarına ve bu süreçte gerekli kontrol ve denetimleri yapmak suretiyle emniyetli ve uçuşa elverişli bir ürün ortaya koyulmasındaki gayretlerinden ötürü projede emekleri bulunan Genel Müdürlüğümüz personeline teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.